We wtorek i czwartek ( 31 stycznia i 1 lutego) poznawaliśmy smaki hiszpańskie. Kuchnia hiszpańska zaliczana jest do najpopularniejszych kuchni europejskich i swym zasięgiem obejmuje tradycje kulinarne wszystkich regionów współczesnej Hiszpanii. Kuchnia ta opiera się głównie na specjalnościach regionalnych, przyrządzanych z produktów charakterystycznych dla kuchni śródziemnomorskiej. W kuchni hiszpańskiej najczęściej królują ryby, owoce morza, warzywa, oliwa z oliwek, pikantne wędliny, jagnięcina przyrządzane na mnóstwo sposobów. Każdy z regionów tego kraju ma swoje potrawy, lecz bardzo często można je spotkać w restauracjach w całej Hiszpanii.
DRUGI TYDZIEŃ - TYDZIEŃ HISZPAŃSKI
My wykonaliśmy:
ZACHĘCAMY DO WYKONANIA TYCH POTRAW W DOMU. POCZUJECIE SIĘ JAK NA SŁONECZNEJ HISZPANII.
OTO PRZEPISY:
PRZYGOTOWANIE OŚMIORNICY Z PESTO Z NATKI PIETRUSZKI
Ośmiornicę ugotować. Na patelni o średnicy 26 cm na 1 łyżce oliwy zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę, pod koniec dodając posiekany czosnek. Dodać obranego i pokrojonego w kosteczkę pomidora, chwilę podsmażyć następnie wlać wino i odparować. Dodać ryż, szafran i paprykę w proszku, wymieszać i smażyć przez 1-2 minuty. Wlać gorący wywar z ośmiornicy i gorącą wodę (lub bulion) i zagotować. W razie potrzeby doprawić solą. Dodać szczyptę pieprzu. Gotować przez 12 minut na większym ogniu bez przykrycia i bez mieszania. Nagrzać piekarnik do 200 stopni C. Szparagi umyć, odłamać twarde końce, resztę łodyg pokroić na kawałki. Na ryżu ułożyć kawałki ugotowanej ośmiornicy oraz szparagi, patelnię przykryć szczelnie folią aluminiową i wstawić do piekarnika na 6 minut (zamiast dopiekać w piekarniku przykrytą paellę można też pozostawić na ten czas na kuchence na małym ogniu). Wyjąć z piekarnika i otworzyć po upływie 3 minut. W czasie gdy dopieka się paella przygotować pesto: do pojemniczka rozdrabniacza włożyć liście natki, dodać oliwę, czosnek, sól i pieprz i zmiksować na pesto. Paellę udekorować rukolą i polać pesto.
PRZYGOTOWANIE KALMARÓW PANIEROWANYCH
Kałamarnicę opłukać i odcedzić. Osuszyć papierowymi ręcznikami. Posypać solą. Do foliowego woreczka włożyć kilka krążków kałamarnicy i wsypać mąkę. Potrząsać woreczkiem, aby krążki się dobrze pokryły mąką, wyjąć je z woreczka i włożyć do niego nowe kałamarnice. Powtórzyć, aż wszystkie krążki będą opanierowane. W średniej patelni na dużym ogniu rozgrzać olej. Smażyć kałamarnicę, aż będzie mieć złocisto-rumiany kolor i będzie chrupiąca. Odsączyć nadmiar tłuszczu na papierowych ręcznikach. Podawać na gorąco.
PRZYGOTOWANIE KOKOSOWEGO PUDDINGU CHIA Z MANGO
Do miski przelej mleko kokosowe, dodaj nasiona chia i miód. Całość dokładnie wymieszaj i wstaw do lodówki na ok. 2 godziny. Przez ten czas możesz przemieszać masę 2-3 razy. Mango obierz i pokrój w kostkę, a następnie zmiksuj z sokiem z limonki na gładką masę. Kokosowy pudding chia przelej do słoików lub pucharków i wyłóż musem z mango.
ZA TYDZIEŃ KUCHNIA POLSKA REGIONALNA.