W dniu 19 marca 2019 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie, odbył się Zachodniopomorski Kongres Zawodowy, którego organizatorami byli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Urząd Wojewódzki oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Podczas części pierwszej omawiano m. in. zmiany związane z reformą oświaty, przedstawiono rozwiązania zwiększające wpływ pracodawców na funkcjonowanie kształcenia zawodowego, zapotrzebowanie na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy oraz zaprezentowano potencjał szkół prowadzących kształcenie zawodowe w regionie.

Najważniejszym punktem Kongresu dla Zespołu Szkół Nr 2 CKU w Pyrzycach było uroczyste podpisanie umowy patronackiej z firmą SCANIA Polska S.A. Umowę podpisał Starosta Pyrzycki Stanisław Stępień wraz z dyrektorem szkoły Pawłem Palczyńskim, firmę SCANIA reprezentował dyrektor Łukasz Pokropek.

Zawarta umowa patronacka zobowiązuje obie strony m.in. do współpracy i współdziałania w zakresie podnoszenia jakości kształcenia zawodowego, uaktualnianiu programów nauczania i dostosowaniu ich do potrzeb pracodawców. Firma zobowiązała się m.in. do umożliwienia odbycia szkolenia branżowego dla nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawoduurządzenia pracowni patronackiej w szkole służącej podniesieniu poziomu kształcenia uczniów, czy ponoszenia kosztów odbywania zajęć praktycznych, praktyk zawodowych lub staży dla uczniów.

W Kongresie i  panelach dyskusyjnych nt. „Dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy” oraz „Ucznia w centrum zmian w kształceniu zawodowym” udział wzięli również p. Ewa Cywińska - wicedyrektor ds. szkolenia zawodowego i ustawicznego oraz p. Sebastian Nowik – kierownik serwisu SCANIA.

Zdjęcie 1Zdjęcie 2Zdjęcie 3Zdjęcie 4Zdjęcie 5Zdjęcie 6Zdjęcie 7