1 maj to Święto Pracy obchodzone od 1890 roku na świecie, a w Polsce jest świętem państwowym od 1950 roku. Święto zostało ustanowione na pamiątkę strajku chicagowskich robotników walczących o podstawowe prawa każdego pracownika do godnej pracy. 1 maj to także ważna rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
2 maj to dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.
3 maj to Święto Konstytucji
8 maja w tym dniu obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. 8 maja 1945 roku nazistowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację
Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego.
Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
Zachęcamy do obejrzenia filmu o dokumencie, który powstał w Zamku Królewskim w Warszawie – Konstytucji 3 maja.
Po obejrzeniu filmu warto zadać sobie pytania:
Kto jest autorem tekstu konstytucji?
Czy powstał on jednego dnia?
Jak wyglądał przebieg obrad Sejmu Wielkiego w dniu 3 maja 1791 r.?
Co wspólnego z tym wydarzeniem ma Jan Matejko, malarz z zupełnie innej epoki?
https://youtu.be/wCsmTBkxy5I
Zapraszamy również naszą młodzież aby 2 maja z zachowaniem reżimu sanitarnego uczestniczyła w projekcji przygotowanej w trybie powtarzającym można ją zobaczyć co kilkanaście minut. Rozpoczyna się po zmierzchu i będzie wyświetlana do godz. 22:30. Dlatego polecamy rotacyjne jej oglądanie z wysokości wałów.
Emilia KejsIzabela Kała - Konowaluk