#PAMIĘTAMY

Refleksje Młodych z ZS Nr 2 CKU w Pyrzycach o Żołnierzach Wyklętych

1 Marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

To święto Tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, aby Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy…

 

"Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".

Ta młoda kobieta jest wzorem do naśladowania. Pomimo tak młodego wieku, poświeciła się swojej ojczyźnie. Podczas przesłuchań w trakcie, których stosowane były tortury Danuta nie zeznawała przeciwko wspólnikom. Była bardzo honorowa.

"Inka" nie wahała się, czy pójść walczyć za ojczyznę. Została wychowana w imię patriotyzmu i obrony własnego kraju. My jako młodzież, która żyje w wolnej, niepodległej, suwerennej Polsce powinniśmy brać lekcje i przykład z takich Bohaterów jak Danuta Siedzikówna, ponieważ dzięki nim żyjemy w wolnym kraju.

                             Aleksandra, klasa IV TE

„Inka” Danuta Siedzikówna była młodą kobietą, która straciła życie jakie dotąd miała… Nie poddając się stanęła do walki za ojczyznę. Jak na swój młody wiek odznaczyła się umiejętnościami przydatnymi do walki w konspiracji… Złożyła przysięgę i do końca swojego życia nie ugięła się przed zaborcą i nie wydała swoich sojuszników. Jej postawa jest dla mnie wzorem szlachetności i patriotyzmu.

Jakub, II TEL

„Inka” …poświęciła się dla Polski… Dla Naszej wolności….Aresztowana, torturowana, bita i poniżana…Mimo tego odmówiła składania zeznań… Nie wydała, nie zdradziła. Danuta Siedzikówna wykazała się ogromną odwagą, licząc się z konsekwencjami jakie poniesie. Jest wzorem dla współczesnego, młodego pokolenia – wzorem oddania i poświęcenia dla dobra ogółu, którego Nam bardzo potrzeba.

Kamil, II TMR

Jestem pełna podziwu zachowaniem Danuty Siedzikównej ,,Inki". Pomagała rannym i potrzebujący. Mimo wielu zarzutów, które na nią spadły jak chociażby posiadanie broni, członkostwo w nielegalnej organizacji ... Nie poddawała się i mimo wszystko walczyła do końca, mimo że była młoda i wydawałoby się, że nie przygotowana na takie sytuacje. Nie patrzała jednak na to, aby jej było dobrze. Dla niej ważni byli inni ludzie. Ryzykowała swoje życie aby im pomóc. Był to czas kiedy  liczył się każdy dzień, każda minuta, liczyło się to aby przeżyć. A dla niej najważniejszym było pomagać innym. Bardzo mało osób zachowało by się tak jak ona, ryzykując swoje życie…

                     Dominika, III TŻiUG

Józef Franczak „Laluś” zaimponował mi swoją niezłomnością i wiarą we własną ojczyznę. Był ostatnim żołnierzem wyklętym, który nawet w chwili śmierci otoczony przez Sowietów nie poddał się i próbował stawić im czoła… Bohaterska postawa.

           Oliwier, II TEL

Hieronim Dekutowski „Zapora” jest jednym z najważniejszych jak dla mnie Żołnierzy Wyklętych… Jest autorytetem i wzorem do naśladowania w chwili zagrożenia państwa. Bronił godności własnej i swojego państwa… Silny, odważny i skory do poświęceń.

            Michał, III TPS

© 2023 ZS Nr 2 CKU
Realizacja: Wojciech Grabowski
Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies - przeczytaj więcej zaakceptuj