W dniach od 11.12 do 14.12.2018r. w naszej szkole została zorganizowana wystawa, dzięki której uczniowie mieli możliwość poznania życia i działalności naukowej wielkiego polskiego uczonego - chemika Jana Czochralskiego (23.10.1885 r. - 22.04.1953 r.).
W ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości poznajemy sylwetki tych „wielkich” dzięki którym żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce i dzięki którym o Polsce mówi cały świat. Wystawa pod hasłem: „ Polscy naukowcy u progu niepodległości”, którą odwiedzili uczniowie uświadomiła, iż Jan Czochralski to uczony, którego technologia zmieniła świat. Bez jego wynalazku wytwarzania monokryształów, zwanego metodą Czochralskiego, nie byłoby smartfonów, laptopów i całej współczesnej elektroniki.
Inny ważny wynalazek Czochralskiego to stop nazywany metalem B, dzięki któremu można było zwiększyć prędkość jazdy pociągiem i rozwijać kolejnictwo.
Do dziś prof. Jan Czochralski jest najczęściej cytowanym polskim uczonym. Przypuszcza się, że gdyby żył dłużej doczekałby się rozkwitu elektroniki półprzewodnikowej, a Polska miałaby drugiego noblistę w naukach ścisłych.
Mówi się o Janie Czochralskim „ Geniusz wyklęty”. Przez wiele lat pomijano jego nazwisko w wydawnictwach encyklopedycznych, zarzucano mu współpracę z okupantem w okresie II wojny światowej. Władze komunistyczne prześladowały go za współpracę z Armią Krajową. Dopiero w roku 2011 całkowicie zrehabilitowano prof. Jana Czochralskiego.
Po tej ciekawej lekcji chemii uczniowie będą umieli odpowiedzieć na szereg pytań:Jakie tajemnice kryje biografia zmarłego w 1953 roku w zapomnieniu Jana Czochralskiego? Kim był uczony i wynalazca, bez którego nie byłoby dziś telewizorów, komputerów czy robotów z mikroprocesorami krzemowymi?Dlaczego, najczęściej wymienianemu w literaturze światowej polskiemu uczonemu, nie stawiano pomników, nie ma ulic jego imienia?
Wystawę zorganizowała nauczycielka chemii Anna Bogusz dzięki współpracy z Haliną Szczepaniec - konsultantką ds. nauczania chemii ZCDN w Szczecinie i Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.