W dniu 19.12.2023r. odbyło się podsumowanie projektu ”Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe na rzecz rozwoju gospodarczego na obszarze Kontraktu Samorządowego „Pyrzyce+”” .
Współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, w ramach Działania RPZP.08.09.00 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów uczestniczących w kształceniu zawodowym i osób dorosłych uczestniczących w pozaszkolnych Formach kształcenia zawodowego w ramach Kontraktów Samorządowych.
Projekt realizowany był w naszej szkole od 2017 do 2023 roku. Podmiotem odpowiedzialnym za realizację projektu był Powiat Pyrzycki.
Łączna wartość projektu: 5 432 721,25 zł (dofinansowanie na poziomie 85 % 4 617 812,66 zł , wkład własny 814 908,59 zł). W projekcie udział wzięło 569 osób, w tym uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pyrzycach.
Realizacja projektu KS Pyrzyce+ przyniosła wiele efektów w postaci:
W uroczystości wzięli udział: p. Ewa Gąsiorowska – Nawój Wicestarosta Powiatu Pyrzyckiego, p. Marzena Podzińska Burmistrz Pyrzyc, p. Kazimierz Siarkiewicz Prezes Stowarzyszenia WABAR w Barlinku, p. Grzegorz Szyjka Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Szczecinie, p. Mieczysław Mularczyk Wójta Gminy Przelewice, p. Piotr Rybkowski Wójt Gminy Kozielice, p. Iwona Kochel Wójt Gminy Bielice, p. Alina Werstak Wójt Gminy Warnice, p. Zygmunt Siarkiewicz Dyrektor Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach.
W pierwszej części uroczystości podsumowano działania jakie podjęto w związku z realizacją zadań w ramach KS Pyrzyce+. W swoim wystąpieniu p. Ewa Gąsiorowska - Nawój Wicestarosta Powiatu Pyrzyckiego jako przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, a jednocześnie jako podmiot odpowiedzialny za realizację projektu podkreśliła wpływ przedsięwzięcia na rozwój młodego pokolenia oraz wpływ wykształcenia zawodowego młodzieży i nabytych dzięki projektowi nowych kwalifikacji zawodowych na lokalny rynek pracy. Wicedyrektor ds. kształcenia zawodowego i ustawicznego Anna Bogusz przedstawiła rodzaje warsztatów i kursów jakie realizowane były w ramach KS Pyrzyce+ i jakie umiejętności dzięki nim uczniowie zdobyli oraz jakie otrzymali certyfikaty. Zwróciła również uwagę, że oprócz uczniów również nauczyciele w ramach projektu podnosili swoje kwalifikacje zawodowe. Doradztwo zawodowe to integralna część projektu. Każdy z uczestników odbył indywidualne zajęcia z doradcą zawodowym. Szkolny doradca zawodowy Agnieszka Maciejska omówiła jak przebiegała realizacja zadań doradców zawodowych w ramach projektu oraz zwróciła uwagę na staże zawodowe, które każdy uczestnik projektu odbywał w miejscach związanych ze swoim kierunkiem kształcenia.
Ważnym punktem tej części uroczystości była dyskusja panelowa, której moderatorem był dyrektor szkoły Paweł Palczyński. Temat przewodni to „Wpływ realizacji projektu KS Pyrzyce+ na rozwój społeczności szkoły oraz lokalny rynek pracy – dzisiaj i w przyszłości”. W dyskusji udział wzięli uczniowie jako główni beneficjenci projektu, nauczyciele zawodu i absolwenci naszej szkoły. Do dyskusji aktywnie włączali się zaproszeni goście. Podczas dyskusji mocno wybrzmiało, iż zakończone przedsięwzięcie dało uczniom duże możliwości rozwoju zawodowego, a po ukończeniu szkoły duże szanse znalezienia zatrudnienia. Uczniowie zwrócili uwagę, myśląc o młodszych koleżankach i kolegach, aby i oni mogli się rozwijać. Dlatego uważają, za potrzebne, aby takie projekty kontynuować i poszerzać je o nowe kwalifikacje
Druga część uroczystości to prezentacja wyposażenia szkoły w ramach realizacji projektu Kontrakt Samorządowy „Pyrzyce+”. Pokazaliśmy naszym gościom pracownię AGD mieszcząca się w budynku internatu, która doposażona została w nowoczesny sprzęt gastronomiczny między innymi: salamandrę elektryczną, ekspres ciśnieniowy, frytownicę, wózek kelnerski do flambirowania, wózek sałatkowy, wózek kelnerski,miksery, zestaw barmański, elektryczny kociołek do zup, opiekacze, grill elektryczny gastronomiczny, pakowarkę próżniową, miksery, maszyny do mielenia mięsa, urządzenie do gotowania w niskich temperaturach. Również wiele zyskały warsztaty szkolne. Zakupiono między innymi: komputer diagnostyczny, urządzenie do kontroli regulacji geometrii kół pojazdu w technologii 3D, samochodowy jednokolumnowy podnośnik mobilny, wyważarkę i montażownicę do kół, myjkę ultradźwiękową do części samochodowych, przecinarkę plazmową, migomaty, piaskarkę kabinową.
Środki finansowe pozwoliły również w pełni wyposażyć w meble i niezbędny sprzęt drugą pracownię AGD mieszczącą się w budynku szkoły.
Dziękujemy gościom za przybycie, a nauczycielom i uczniom za przygotowanie uroczystego podsumowania projektu.
Anna Bogusz
wicedyrektor do spraw kształcenia
zawodowego i ustawicznego
Zdjęcia: Piotr Przygoński, Tomasz Błażejewski