21 września obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Pokoju, ustanowiony w 2001 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Obchody tego dnia mają zwrócić uwagę wszystkich ludzi na potrzebę uczczenia i przestrzegania pokoju. Wolą Zgromadzenia Ogólnego jest również to, by 21 września był obchodzony jako dzień globalnego zawieszenia broni i wyrzeczenia się przemocy.

Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ w tym roku brzmi:

"Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Pokoju obchodzimy w czasie, gdy trwają przygotowania do uczczenia 70 – tej rocznicy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Ten fundamentalny dokument przypomina nam, że pokój jest zakorzeniony w wolności od głodu, ubóstwa i ucisku. Gdy panuje pokój, ludzie mogą wieść dostatnie życie.(...) Czyń to, co możesz w szkole, w pracy i we własnym domu. Każdy krok się liczy. Działajmy razem, promujmy i brońmy praw człowieka dla wszystkich ludzi, w imię trwałego pokoju dla każdego człowieka na świecie".

Idąc za tymi słowami, Samorząd Uczniowski postanowił dorzucić swoją cegiełkę do międzynarodowych obchodów i zorganizował w tym roku dwuetapowe obchody tego święta.

Pierwszym etapem był seans fragmentów filmu "Peace One Day".

W ciągu minionego tygodnia niemal wszystkie klasy na lekcjach wychowawczych obejrzały w bibliotece lub swojej klasie filmy dotyczące historii powołania Dnia Pokoju, a jednocześnie historii Jeremyego Gilleya, który z wielką pasją przez kilkanaście lat dążył do ustanowienia tego święta. I cel osiągnął.

To przykład na to, że jeden człowiek może spowodować globalną zmianę na całym świecie...

Jeden z fragmentów filmu przetłumaczył z angielskiego i przygotował polskie napisy maturzysta z IV klasy Technikum Informatycznego – Łukasz Augustyniak.

Drugim etapem obchodów był happening.

W piątek 21 września na pierwszej lekcji wszyscy wyszliśmy z budynku szkoły na boisko i stworzyliśmy żywą mandalę – symbol pokoju i harmonii: łapiąc się za ręce stworzyliśmy kręgi – rozpoczynając od najmłodszych klas wewnątrz, po najstarsze z zewnątrz, kończąc na gronie pedagogicznym i zaproszonych gościach, a efekt uwieczniliśmy na zdjęciu zrobionym dronem.

W naszej akcji wzięły udział: Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego Pani Wioletta Leśniewska, pedagog i psycholog Centrum Placówek Opiekuńczo – Wychowaczych w Pyrzycach – Panie: Magdalena Dusza – Kaczan i Katarzyna Tańska oraz przedstawicielki Rady Rodziców – Pani Izabela Morka i Pani Elżbieta Przerada.

Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom! Jesteśmy bardzo wdzięczni, że wzięliście Państwo udział w naszej akcji, choć daleko jej było do doskonałości.

Ale happening jak to happening – rządzi się swoimi prawami. Mamy nadzieję, że zdjęcia i filmy zrobione przy pomocy drona spełnią nasze oczekiwania i staną się wspaniałą pamiątką wspólnego działania na rzecz pokoju.

 

 

© 2024 ZS Nr 2 CKU
Realizacja: Wojciech Grabowski
Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies - przeczytaj więcej zaakceptuj