21 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pyrzycach odbyła się konferencja oraz warsztaty dla młodzieży pod hasłem Odkryj swój talent. W wydarzeniu uczestniczyli dyrektorzy, pedagodzy, doradcy zawodowi oraz młodzież ze szkół gimnazjalnych i podstawowych z Pyrzyc, Bielic, Bani, Kozielic, Lipian, Okunicy, Jesionowa, Kłodzina, Żukowa, Przelewic oraz Dolic i Warnic.

Celem inicjatywy, organizowanej w dniach 20-24 listopada br. pod hasłem "Odkryj swój talent" jest podniesienie atrakcyjności i poprawa wizerunku kształcenia i szkoleń zawodowych w Europie.

Podczas konferencji podnoszono istotną rolę kształcenia ustawicznego w życiu człowieka. Wśród tematów znalazły się :
1. Szkolnictwo zawodowe - dobre praktyki  - Paweł Palczyński, dyrektor ZS Nr 2 CKU
2. Rola kształcenia zawodowego w życiu młodego człowiek - Teresa Mamos, dyrektor PPP    w Pyrzycach
3. Wioska ginących zawodów. Oferta Młodzieżowego Centrum Kariery w Pyrzycach - Marta Czarnof, doradca zawodowy MCK w Pyrzycach
4. Młodzież na rynku pracy - Alicja Pajor-Kubicka, doradca zawodowy PUP w Pyrzycach
5. Funkcjonowanie sieci współpracy i samokształcenia doradców zawodowych. Doradztwo zawodowe w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pyrzycach Jolanta Dubicka, doradca zawodowy PPP w Pyrzycach.

Młodzież uczestniczyła w warsztatach umiejętności gastronomicznych, podczas których zdobyli umiejętności formowania naleśników w sakiewkę, nadziewania i formowania rogalika, dekorowania babeczek oraz sporządzania drożdżówek. Uczniowie otrzymywali certyfikaty potwierdzające zdobycie umiejętności kulinarnych.

Kolejnym był warsztat umiejętności hotelarskich. Uczniowie uczestniczyli w prezentacji składania ręczników oraz mieli możliwość zdobycia praktycznej umiejętności składania serwetek na trzy sposoby, w celu dekoracji stołu świątecznego.

Odbyły się również warsztaty umiejętności mechanicznych - tu zaprezentowały się kierunki: technik mechanizacji rolnictwa oraz technik pojazdów samochodowych. Podczas zajęć zaproszeni goście mogli zdobyć umiejętność naprawy ciągłości przewodów poprzez wykonanie połączenia lutowanego oraz zapoznać się z działaniem ładowacza typu ?cyklop?.

Ostatnim niezwykle spektakularnym warsztatem był udział w symulacji obrotów papierami wartościowymi na giełdzie, podczas którego młodzież mogła zapoznać się z kierunkiem technik ekonomista.

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie proponowaną tematyką oraz za liczne przybycie.

Beata Pawłowska