Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu zwrócenia uwagi na potrzebę przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności wszystkich osób żyjących poza krajem swojego pochodzenia.

Stan z początku 2019 r.: z 446,8 mln osób mieszkających w Unii Europejskiej (27) - 21,8 mln (4,9%) nie było obywatelami UE (27). Wśród nich znalazły się zarówno osoby poszukujące ochrony przed wojną czy prześladowaniami, jak też migranci ekonomiczni, którzy opuścili swój kraj szukając lepszych warunków do życia i pracy.

Uchodźca a migrant: Istnieje różnica między uchodźcą, zmuszonym do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania, aby chronić swoje życie albo zachować wolność, a migrantem. Migrant zazwyczaj dobrowolnie opuszcza swój kraj: na przykład z powodów ekonomicznych lub żeby dołączyć do członków rodziny. To rozróżnienie nie zawsze jest jednak oczywiste i jednoznaczne.

Migranci stanowią dziś ok. 3,5 proc. ludności świata. Liczba uchodźców lub proszących o azyl zwiększyła się w latach 2010 - 2017 o 13 milionów. Najczęściej są to ludzie

Organizacja Narodów Zjednoczonych ocenia, że w 2019 r. na świecie było ponad 272 mln migrantów, przy czym liczba ta rośnie w ostatnich latach szybciej niż mieszkańców Ziemi!

Zwracamy uwagę na ten Dzień, by zaakcentować naszą postawę –

PONAD GRANICAMI!

© 2025 ZS Nr 2 CKU
Realizacja: Wojciech Grabowski
Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies - przeczytaj więcej zaakceptuj