• 02-03-2018

  Data opublikowania

 • Samorząd Uczniowski

  Osoba udostępniająca

 •  

  E-mail udostępniającego

 • 1 MARCA  - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ DYSKRYMINACJI –

  AKCJA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ZS NR 2 CKU W PYRZYCACH

  Prawo wszystkich osób do równego traktowania i ochrony przed dyskryminacją jest powszechnym prawem uznanym zarówno przez Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej, jak i wiążące Polskę umowy międzynarodowe.

  Przez dyskryminację rozumie się przede wszystkim taką sytuację, w której osoba fizyczna ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną jest traktowana mniej korzystnie niż jest, była lub byłaby traktowana inna osoba w porównywalnej sytuacji.

  Dyskryminacja to piętnowanie inności.

  Dyskryminacja zabija kreatywność, indywidualizm i kolorową, ciekawą odmienność.

  Dyskryminacja zabija godność i odwagę.

  Czy to znaczy, że najlepiej i najbezpieczniej jest być bezbarwnym? Nijakim? Niewidocznym?

  Aby każdy uczeń mógł odpowiedzieć sobie na to pytanie, Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Nr 2 CKU w Pyrzycach zorganizował akcję „Stop dyskryminacji”, aranżując w klasach konfrontacje z grupami społecznymi potencjalnie dyskryminowanymi.

  Reakcje uczniów były różne. Niewidomy uzyskał pomoc, biedny – jedzenie, ale okazuje się, że wciąż łatwiej jest podać rękę człowiekowi białemu, niż czarnoskóremu…

  A przecież wszyscy jesteśmy tacy sami w naszej inności…

  Joanna Pniewska i Samorząd Uczniowski

   

   

   

   

  
  W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Pliki cookies służą zbieraniu danych statystycznych o odwiedzanych podstronach.
  PRZECZYTAJ O COOKIES Zgadzam się