1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który  został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

W ramach tegorocznych obchodów Dnia „Żołnierzy Wyklętych” na lekcjach historii w trybie zajęć zdalnych obejrzymy fragmenty koncertu „Młodzi Niezłomni”, a także rozpakujemy wirtualną paczkę historyczną poświęconą tej tematyce.

Zachęcamy również do wysłuchania koncertu, dzisiaj 1 marca o godzinie 20:05 w Programie I Polskiego Radia.

Polecamy do obejrzenia prezentację przygotowaną przez uczniów klasy II TI i II Te, która przybliży Nam tematykę podziemia niepodległościowego.

Zdjęcie 1Zdjęcie 2Zdjęcie 3Zdjęcie 4Zdjęcie 5Zdjęcie 6Zdjęcie 7Zdjęcie 8Zdjęcie 9Zdjęcie 10

© 2024 ZS Nr 2 CKU
Realizacja: Wojciech Grabowski
Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies - przeczytaj więcej zaakceptuj