Zapraszamy do zapoznania się z artykułem uczniów klasy 2 technikum informatycznego: Gracjana Grzeszczaka, Michała Kulczyńskiego, Szymona Pawlucha oraz Rafała Bździucha. Opisuje on wrażenia z trwającego jeszcze konkursu. Cieszymy się z ich zaangażowania w zdobywaniu nowej wiedzy z zakresu ekonomii, jednak uczą się też czegoś znacznie ważniejszego – wyszukiwania informacji, dokonywania analizy i wyciągania wniosków. Brawo!

Giełda

Inwestowanie na giełdzie to ciekawe zajęcie, hobby lub sposób na życie. Niestety wizja utraty własnych pieniędzy odpycha ludzi od tej formy. Konkurs Szkolna Internetowa Gra Giełdowa pozwala uczniom na wcielenie się w rolę inwestora, bez wydawania własnych środków, co naszym zdaniem jest świetną inicjatywą, pozwalającą na naukę giełdowych zależności.

Nasz udział zbiegł się w czasie z premierą nowej gry komputerowej, firmy która jest notowana na giełdzie. Było pewnym, że premiera Cyberpunk 2077 czyli flagowego produktu Studia CD Projekt Red namiesza w tabelach. Ostatnim, wielkim produktem studia był uznany na całym świecie Wiedźmin 3 Dziki Gon, na podstawie bestsellerowej powieści „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego. Premierę tych dwóch gier oddziela 5 lat więc oczekiwania były spore.

Przeanalizowaliśmy zachowania innych firm na giełdzie w okresie premier gier. Wielkie produkcje Rockstara nie odbijały się na ich akcjach, ponieważ należą do wielkiej korporacji Take-Two. Z kolei akcje francuskiego giganta branży gier - Ubisoft, w okresie premier spadały na jakiś czas by po kilku dniach wrócić do normy. Niestety CD Projekt Red jest jedną z nielicznych tak dużych firm, które występują samodzielnie na giełdzie. Wielkie oczekiwania i wielokrotnie przekładana premiera znacząco podnosiły wartości akcji CDP. Sama premiera okazała się sukcesem tylko w połowie. Pomimo świetnej fabuły i grywalności, liczne błędy popsuły odbiór produktu. Bugi były na tyle poważne, że zmusiły studio do wycofania gry z platformy PS4 oraz zwrotów pieniędzy za produkt.

Liczyliśmy, że gra okaże się hitem a nasz portfel inwestycyjny wypcha się po brzegi. Niestety nasze dywagacje nie okazały się trafione. Przez pierwszy miesiąc akcje spadały jak Paweł Jumper z rampy (nawiązanie do CP2077). Wraz z poprawkami niedociągnięć, akcje studia zaczęły się normalizować. Chcieliśmy trafić z kupnem akcji kiedy będą najtańsze. Nasza grupa wykupiła łącznie 25 sztuk akcji. Po 20 dniach zaliczyły one swój najniższy punkt. Na szczęście po spełnionych obietnicach studia o poprawieniu błędów gry, akcje zaczęły rosnąć a nasz zespół odrobił straty spowodowane tą decyzją.

Innym, ciekawym zjawiskiem występującym obecnie na rynku jest spadek akcji rodzimego giganta jakim jest Allegro. W przeciągu jednego dnia wartość akcji spadła aż o 6 procent. Przyczyną takiej kolei rzeczy było poinformowanie o rozpoczęciu prac nad uruchomieniem w Polsce platformy Amazon.pl. Oznacza to, że firma Jeffa Bezosa chce powalczyć o klientów z największym konkurentem na naszym rynku jakim jest Allegro. I to właśnie zaczęło niepokoić inwestorów. Kurs firmy w porywach tracił najmocniej w indeksie WIG20, spadając pod poziom 70 złotych. Informacja o planach Amazona z pewnością wystraszyła w środę inwestorów posiadających akcje Allegro co spowodowało tak gwałtowny spadek wartości pojedynczej akcji.

Naszym zdaniem udział w konkursie oswaja uczestników z terminologią, działaniem giełdy, oraz ze zjawiskami na niej występującymi.

Zdjęcie 1Zdjęcie 2Zdjęcie 3

© 2024 ZS Nr 2 CKU
Realizacja: Wojciech Grabowski
Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies - przeczytaj więcej zaakceptuj