Po raz ósmy Nasza szkoła bierze udział w akcji Żonkil - organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich - Polin w Warszawie,  upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim z 19 kwietnia 1943 roku.

Chcąc upamiętnić ten dzień nauczyciele historii zabrali uczniów na wirtualną premierę filmu „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej z licznymi animacjami, archiwalnymi filmami i fotografiami opowiada historię Muranowa. Młoda warszawska Żydówka zabiera widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiada najważniejsze historie z nim związane z okresu ostatnich stuleci.

Uczniowie po prezentacji materiału filmowego włączyli się do dyskusji o wydarzeniu. Na czacie rozgorzała dyskusja pełna emocji, zaciekawienia, a niekiedy zaskoczenia zaprezentowanymi faktami. Poniżej niektóre z refleksji…

[13:24] Dawid

1.Najbardziej zaskoczyło mnie to , że 80% populacji Żydów kiedyś zamieszkiwała w Polsce. 2 Zaciekawiło mnie to że nazwa miasta Muranów nie pochodzi od muru. 3. Po obejrzeniu filmu jestem zdruzgotany tym co dowiedziałem się jakie rzeczy spotykało tych ludzi

[13:14] Wiktor

Najbardziej zaskoczył mnie fakt, że znaczna większość Żydów (bo aż 80%) zamieszkiwała terytorium Polski. Zaciekawiło mnie to, że na obszarze 3 kilometrów kwadratowych mieszkało w szczytowym momencie aż 450 tysięcy Żydów. Ciekawe jest też to, że mimo prześladowań ze strony Niemców Żydzi nie poddali się i walczyli do końca. Po obejrzeniu tego filmu ubolewam nad tym że historia żydowskiej mniejszości potoczyła się w ten, a nie inny sposób. Dobrze, że są ludzie, którzy nie zapominają o historii Żydów w Polsce.

[13:08] Aleksander

W filmie najbardziej zaskoczyło mnie to, że przed wojną Żydzi stanowili 80% ludności . Godnym zauważenia jest to, w jaki sprytny sposób Niemcy przechytrzyli Żydów. To w jaki sposób ich traktowano sprawiło, że szala goryczy została przelana i postanowiono stanąć naprzeciw. Choć szanse na wygraną były bardzo niewielkie Żydzi nie poddali się . Zawalczyli choć pod koniec musieli uciekać , bardzo niewielka część ocalała  a mianowicie ci którzy schowali się w podziemiach. Po obejrzeniu filmu bardzo cieszy mnie postawa ludzi w dzisiejszym świecie, która nie pozawalała na zapomnienie krzywdy Żydów. Bardzo piękną ideą jest pielęgnacja wspomnień o tamtych wydarzeniach, naprawa i konserwacja miejsc, w których tamte wydarzenia miały miejsce.

[11:25] Wiktoria

W filmie zaskoczyła mnie najbardziej ilość podawanych kcal dla posiłków żydowskich było to ok.300 kcal gdzie dzienne zapotrzebowanie przeciętnego człowieka wynosi ok. 2000kcal 2.W filmie zaciekawiła mnie ciekawostka wspomniana na koniec skąd się wzięła nazwa MURANÓW, nie wzięła się od muru tam postawionego tylko od znanego architekta MURANO 3.Po obejrzanym filmie czuje współczucie w stosunku do Żydów.

Zachęcamy do obejrzenia filmu:

© 2024 ZS Nr 2 CKU
Realizacja: Wojciech Grabowski
Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies - przeczytaj więcej zaakceptuj