Z okazji Dnia Drzewa członkowie Samorządu Uczniowskiego dali możliwość "przemówić" drzewom rosnącym za szkołą – umieszczając na nich tabliczki z hasłami-apelami, prośbami o pomoc.

Posadzili również trzy nowe drzewka na terenie zielonym za szkołą – białą magnolię, bez i oczar (prawdopodobnie). Dwa ostatnie nie są zbyt okazałe, ale zostały uratowane przed zniszczeniem, daliśmy im więc drugie życie. Mamy nadzieję, że wyrosną na piękne i zdrowe okazy. Będziemy na to czekać – jesteśmy ciekawi, jakiego koloru okaże się bez i czy trzecie z posadzonych drzewek to na pewno oczar.

Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Święto Drzewa. Tego dnia w wielu miejscach sadzi się młode drzewka. Niestety, drzewostany znikają w znacznie szybszym tempie niż są odtwarzane. Zajmują, co prawda, 30% powierzchni planety, ale w ramach rabunkowej gospodarki leśnej co minutę wycina się obszary o wielkości 36 boisk do piłki nożnej. Dotyczy to przede wszystkim cennych lasów pierwotnych Amazonii, doliny Konga, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Północnej i Syberii. Spora ilość ściętego drewna pójdzie na zapałki czy papierowe torebki...

 

A przecież drzewa pełnią ważną funkcję regulacyjną:

- „odżywiają się” dwutlenkiem węgla w procesie fotosyntezy, produkując w zamian tlen

- te o rozłożystych konarach w ciągu 10 lat oddają go tyle, że wystarczy jednej dorosłej osobie na oddychanie przez kolejne 20 lat.

- zapobiegają erozji gleby, a rozbudowane systemy korzeniowe wzmacniają zbocza gór i brzegi nurtów wodnych,

- dają cień i obniżają temperaturę, co w zmniejsza zjawisko „podgrzewania” miast.

- przydrożne drzewa oskarża się czasami o „powodowanie” wypadków drogowych. Tymczasem jest wręcz przeciwnie! Coraz częściej stosuje się je jako narzędzie do spowalniania ruchu (tzw. traffic calming), sadząc drzewa na wysepkach przy ruchliwych skrzyżowaniach. Dzięki zadrzewionym alejom kierowca słyszy, że mija drzewa coraz szybciej i instynktownie zwalnia.

- na ogół drzewa obniżają stres, więc jadąc lipową aleją można również wypocząć, a ograniczenie hałasu wpływa zbawiennie na samopoczucie każdego z nas.

Poza mierzalnymi korzyściami, jedno zdrowe drzewo to przede wszystkim wspólne dobro, które towarzyszy nam co najmniej kilku pokoleniom, stając się obiektem wspomnień i ważnym czynnikiem budowania tożsamości lokalnej. Każdy znajdzie w pamięci takie, na które wspinał się w dzieciństwie, oglądał przez okno babci, czytał pod nim książki latem, zbierał najlepsze kasztany czy samodzielnie posadził. Przytulanie drzew – które zaleca sylwoterapia – umożliwia czerpanie z nich pozytywnej energii w czystej postaci.

 

Podejmij wyzwanie:

  • Dołącz do obchodów i posadź sadzonkę drzewa.
  • Wybierz się na spacer do parku czy lasu.
  • Statystycznie w ciągu życia człowiek zużywa około 60 drzew i ta liczba nieustannie rośnie. Dwustronne drukowanie czy zapisywanie kartki papieru pomoże ci to ograniczyć we własnym zakresie.
  • Zbieraj zużyte kartki i oddawaj do przetworzenia. Pamiętaj, żeby zabezpieczyć papier przed tłustymi zanieczyszczeniami – inaczej nie nadaje się do przetworzenia.
  • Rezygnuj z papierowych torebek – wydają się bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż plastikowe, ale ich wyprodukowanie pociąga za sobą wycinkę drzew. Najlepiej mieć własną płócienną torbę.
  • Nie przyjmuj ulotek – to przeważnie nieskuteczna i kosztowna dla środowiska metoda reklamy, a i tak większość z nich trafia do kosza.
  • Zwróć uwagę, czy wśród składników produktu, który kupujesz, jest olej palmowy. Plantacje palmy oleistej są prawdziwymi „pożeraczami” drzew. W Indonezji pod ich uprawę wycina się rocznie 2 % powierzchni lasów
  • Sprawdź, czy papier i inne produkty z drewna, które kupujesz są opatrzone logotypem FSC, czyli odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Dzięki temu ograniczysz swój wkład w wycinanie lasów pierwotnych.

Zdjęcie 1Zdjęcie 2Zdjęcie 3Zdjęcie 4Zdjęcie 5Zdjęcie 6Zdjęcie 7Zdjęcie 8Zdjęcie 9Zdjęcie 10Zdjęcie 11Zdjęcie 12Zdjęcie 13Zdjęcie 14

© 2024 ZS Nr 2 CKU
Realizacja: Wojciech Grabowski
Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies - przeczytaj więcej zaakceptuj