• 11.11.2017 09:14

  Data opublikowania

 • Beata Pawłowska

  Osoba publikująca

 •  

  E-mail osoby publikującej

 • W dniu 30 października 2017r. przy okazji nadchodzącego Światowego Dnia Rzucania Palenia przypadającego w trzeci czwartek listopada (16.11.2017r.) oraz w ramach profilaktycznej akcji, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pyrzycach Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia we współpracy z pedagogiem szkolnym ZS CKU w Pyrzycach, Panią Beatą Pawłowską zorganizowali spotkanie edukacyjne dla uczniów tej szkoły. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas pierwszych: Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Ekonomicznego, Technikum Informatycznego oraz Szkoły Branżowej 1°-mechanik pojazdów samochodowych.

  Tematem przewodnim spotkania był wpływ oraz skutki palenia tytoniu na organizm człowieka. Omówiono najważniejsze zagadnienia dotyczące wpływu dymu tytoniowego na zdrowie, a także wymieniono jednostki chorobowe powiązane z paleniem tytoniu. Dodatkowo umożliwiono młodzieży wykonanie pomiaru zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanym przez palaczy z wykorzystaniem urządzenia smokerlyzer. Badanie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.

  Celem wykonanych pomiarów było uświadomienie osobom palącym zarówno czynnie jak i biernie, jakie są skutki ekspozycji na tlenek węgla produkowany przez niespalone węglowodory w trakcie palenia.

  Podkreślono szczególnie, że dym papierosowy zawiera około 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych. Palenie tytoniu jest przyczyną wielu zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. Aby lepiej zobrazować uczniom skutki palenia, posłużono się modelami organów wewnętrznych człowieka zaatakowanych przez nowotwory.

  Ponadto zwrócono uwagę na to, iż nieważne jaki papieros wybierzemy - wszystkie rodzaje papierosów (także light oraz slim) są tak samo trujące dla organizmu. Papierosy elektroniczne tzw. e-papierosy również nie są dobrą alternatywą w stosunku do papierosów tradycyjnych. Palenie ich może mieć bowiem negatywny wpływ na zdrowie ze względu na brak rzetelnych opracowań medycznych dotyczących ich szkodliwości (wartości substancji szkodliwych zawartych w e?papierosie mogą być wyższe niż w tradycyjnym papierosie).

  Ponieważ uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę palącą, ale również ich bliskich, podkreślono, że bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.

  Odstawienie papierosów oraz unikanie przebywania w towarzystwie osób palących jest zatem najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych.

  W trakcie spotkania prowadzono dystrybucję materiałów edukacyjnych.

  
  W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Pliki cookies służą zbieraniu danych statystycznych o odwiedzanych podstronach.
  PRZECZYTAJ O COOKIES Zgadzam się