Ogólnopolski dzień, obchodzony 26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to wtedy 621. taki zabieg na świecie (pierwszy miał miejsce w roku 1954).

Czym jest transplantacja?

Transplantacja inaczej przeszczepianie narządów (z łac. transplantare, czyli „szczepić”, trans „poza czymś”, plantare „sadzić”) - przeszczepienie narządu w całości lub części, tkanki lub komórek z jednego ciała na inne (lub w obrębie jednego ciała). Przeszczepianiem zajmuje się dziedzina medycyny zwana transplantologią.

Książki poruszające temat przeszczepów:

Drugie bicie serca, T. Murray

Johny nie jest zwykłym nastolatkiem. Każdego dnia budzi się w szpitalu, podtrzymywany przy życiu przez aparaturę. Każdego dnia zastanawia się, czy dziś uda się znaleźć dawcę serca. Każdego dnia zastanawia się, czy dziś umrze.

Każdego dnia Niam kłóci się ze swoim "idealnym" bratem Leo. Każdego dnia Leo wygrywa. Każdego dnia Niam marzy o życiu bez Leo. To wszystko zmieni się w dniu, kiedy zawali się cały świat.

Powieść o stawianiu czoła przyszłości, choćby najbardziej przerażającej, o uzdrowieniu serca bez względu na to, jak boli.

Trzy kroki od siebie, R. Lippincott, M. Daughtry, T. Iaconis

Stella i Will wiedzą, że powinni się trzymać od siebie z daleka. Wystarczy jeden oddech, jeden pocałunek, by jedno zaraziło drugie. Oboje są świadomi, że mogą umrzeć. Ale im więcej czasu spędzają ze sobą razem na szpitalnych korytarzach, tym bardziej narzucony z góry dystans przypomina nieludzką karę.

Czy naprawdę nie możesz nawet dotknąć osoby, która kochasz? Czy odrobina bliskości to wyrok śmierci dla nastolatków?

Dramat romantyczny o nieuleczalnej chorobie, jaką jest mukowiscydoza, i miłości, która rozkwita pomimo zakazów.

Moje serce należy do ciebie, A. Puleo

W klasie 18-letniego Alexa pojawia się nowa uczennica, Ylenia. Chłopak postanawia zwrócić na siebie jej uwagę. Ale Ylenia skrywa tajemnicę i trzyma chłopaka na dystans. W końcu jednak nie jest w stanie przeciwstawić się uczuciu. Alex jest pewien, że nic ich nie rozłączy, dopóki nie dowiaduje się, że dziewczyna cierpi na ciężką i nieuleczalną wadę serca. W dniu egzaminu maturalnego Alex odbiera telefon ze szpitala z informacją, że Ylenia jest umierająca. Wybiega zrozpaczony na ulicę...

Historia młodzieńczej miłości w bardzo romantycznym wydaniu, rozgrywająca się jednak we współczesnych i bliskich życia realiach.

Samorząd Uczniowski oraz biblioteka

Zdjęcie 1Zdjęcie 2Zdjęcie 3Zdjęcie 4Zdjęcie 5Zdjęcie 6Zdjęcie 7Zdjęcie 8Zdjęcie 9Zdjęcie 10

© 2024 ZS Nr 2 CKU
Realizacja: Wojciech Grabowski
Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies - przeczytaj więcej zaakceptuj