Mity są sposobem uporządkowania świata. Alegorycznie wyjaśniają procesy naturalne, losy świata i jednostek, budowę wszechświata. Dodatkowo cementują więzy krwi i spajają narody dzięki temu, że pielęgnują pamięć o spektakularnych zwycięstwach, wielkich wodzach, wojnach i porażkach.

Kiedy Aleksander Wielki podbijał kolejne krainy, upowszechniał kulturę grecką tak, że objęła ona cały obszar Morza Śródziemnego. Mity znali wszyscy wykształceni i wysoko urodzeni obywatele tego regiomu świata. Sytuacja nie zmieniła się także później, w czasach rzymskich.

Mijały wieki, powstawały kolejne tłumaczenia eposów Homerowych na języki narodowe, czytano Hezjoda i Wergiliusza, zachwycano się dziełami Fidiasza, odwiedzano Akropol i Delfy.

Świat nie zapomniał greckich opowieści o bogach i walecznych herosach.

I oby nigdy nie zapomniano, skąd się wziął kompleks Edypa, co to jest pięta achillesowa i dlaczego nie warto oddawać się syzyfowej pracy...

W ramach powtórki przed konkursem polonistycznym dotyczącym znajomości Mitologii, dziewczyny z I klasy Technikum Ekonomicznego czytały na głos fragmenty "Starożytnych Greków", dotyczące głównie wiadomości o Zeusie i Atenie.

Zdjęcie 1Zdjęcie 2

© 2024 ZS Nr 2 CKU
Realizacja: Wojciech Grabowski
Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies - przeczytaj więcej zaakceptuj