• 17-12-2017

  Data opublikowania

 • Katarzyna Banaszczyk, Aneta Jankowska

  Osoba udostępniająca

 •  

  E-mail udostępniającego

 • Dnia 12 grudnia odbyła się wycieczka do Berlina. Uczestnikami w liczbie 44 osób byli uczniowie naszej szkoły, Zespołu Szkół nr 1 oraz uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Pierwszym miejscem jakie odwiedziliśmy była Brama Brandenburska. Zabytkowa budowla, jeden z charakterystycznych punktów stolicy, zaprojektowana została z inicjatywy niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa. Brama Brandenburska po 3 października 1990 r. stała się jednym z symboli zjednoczenia Niemiec.

   

  Na tle Bramy Brandenburskiej

   

  Kolejnym punktem na naszej trasie był budynek Reichstagu- siedziby niemieckiego parlamentu oraz pomnik Pomordowanych Żydów Europy: „Pomnik Holokaustu”, jak nazywa go większość berlińczyków. Składa się z 2711 betonowych słupów i stanowi główne, choć nie jedyne w Niemczech miejsce pamięci o tragicznym losie Żydów.

   

   Pod budynkiem Reichstagu

   

   

  Następnie udaliśmy się na spacer ulicami Berlina Wschodniego, mijając po drodze najstarszy stołeczny uniwersytet-Uniwersytet Humboldtów, jak również Wyspę Muzeów wpisaną w 1999 r. na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Naszym priorytetem było zwiedzenie słynnego Muzeum Pergamońskiego (Pergamonmuseum), które słynie przede wszystkim ze zrekonstruowanego Ołtarza Pergamońskiego oraz z zabytków sztuki i architektury sumeryjskiej, babilońskiej i asyryjskiej. Największe wrażenie na uczniach zrobiła licząca prawie 4000 lat oryginalna, bajecznie kolorowa babilońska brama Isztar z prowadzącą do niej drogą procesyjną.

   

   

  Podążając ulicą Unter den Linden dotarliśmy do Katedry Berlińskiej. Świątynia posiada 1500 miejsc i jest jednym z największych stołecznych kościołów. To właśnie tutaj odbywają się najczęściej ekumeniczne nabożeństwa z okazji świąt państwowych lub w ważnych dla narodu momentach. Berlińska katedra była inspiracją dla wielu architektów.

   

   Katedra Berlińska

   

  Około godz. 16.30 zmęczeni lecz pełni wrażeń opuściliśmy Berlin, który żegnał nas pięknymi iluminacjami świetlnymi. O godz. 20.00, bogatsi o nowe wiadomości i doświadczenia, szczęśliwie dotarliśmy do Pyrzyc.

  Katarzyna Banaszczyk

  Aneta Jankowska

   

  Galeria zdjęć

  
  W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Pliki cookies służą zbieraniu danych statystycznych o odwiedzanych podstronach.
  PRZECZYTAJ O COOKIES Zgadzam się