• 13-05-2019

  Data opublikowania

 • Osoba udostępniająca

 • E-mail udostępniającego

 • Twórca tekstu

 • Światowy Dzień Czytania Tolkiena ustanowiono w 2003 roku. Wybrano datę 25 marca ze względu na to, że w tolkienowskim świecie data 25 marca to także święto, właśnie tego dnia obchodzono Upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.

  Z dużym opóźnieniem, bo na początku kwietnia – ale my również postanowiliśmy uczcić ten dzień. W bibliotece szkolnej odbyło się głośne czytanie fragmentów "Hobbita", "Władcy Pierścieni" oraz biografii Tolkiena autorstwa Michaela Corena. Czytali uczniowie III klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.

  J.R.R. Tolkien żył w latach 1892 - 1973. Jest twórcą m.in. "Hobbita", "Władcy Pierścieni" i "Silmarilionu". Znał dobrze ponad 30 języków, m.in. łacinę, grekę, nordycki, duński, norweski, hiszpański, włoski i esperanto. Spopularyzował literaturę fantasy.

  Wielkim fanem Tolkiena jest reżyser Peter Jackson. W 2001 roku na ekranach kin pojawił się jego film "Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia". Ekranizacja zebrała cztery Oscary. Następne części "Dwie wieże" i "Powrót Króla" pojawiły się kolejno w 2002 i 2003 roku. Sam tylko "Powrót Króla" wyróżniono jedenastoma Oscarami. Peter Jackson podjął się jeszcze ekranizacji "Hobbita", choć nie był on już tak wielkim sukcesem jak "Władca Pierścieni".

  
  W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Pliki cookies służą zbieraniu danych statystycznych o odwiedzanych podstronach.
  PRZECZYTAJ O COOKIES Zgadzam się