Światowy Dzień Czytania Tolkiena ustanowiono w 2003 roku. Wybrano datę 25 marca ze względu na to, że w tolkienowskim świecie data 25 marca to także święto, właśnie tego dnia obchodzono Upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.

Z dużym opóźnieniem, bo na początku kwietnia – ale my również postanowiliśmy uczcić ten dzień. W bibliotece szkolnej odbyło się głośne czytanie fragmentów "Hobbita", "Władcy Pierścieni" oraz biografii Tolkiena autorstwa Michaela Corena. Czytali uczniowie III klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.

J.R.R. Tolkien żył w latach 1892 - 1973. Jest twórcą m.in. "Hobbita", "Władcy Pierścieni" i "Silmarilionu". Znał dobrze ponad 30 języków, m.in. łacinę, grekę, nordycki, duński, norweski, hiszpański, włoski i esperanto. Spopularyzował literaturę fantasy.

Wielkim fanem Tolkiena jest reżyser Peter Jackson. W 2001 roku na ekranach kin pojawił się jego film "Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia". Ekranizacja zebrała cztery Oscary. Następne części "Dwie wieże" i "Powrót Króla" pojawiły się kolejno w 2002 i 2003 roku. Sam tylko "Powrót Króla" wyróżniono jedenastoma Oscarami. Peter Jackson podjął się jeszcze ekranizacji "Hobbita", choć nie był on już tak wielkim sukcesem jak "Władca Pierścieni".

Zdjęcie 1Zdjęcie 2Zdjęcie 3Zdjęcie 4Zdjęcie 5