Książka nr 34: "Cierpienia młodego Wertera" Johann Wolfgang Goethe

"Cierpienia młodego Wertera" (lektura obowiązkowa romantyzmu), najważniejsze dzieło młodzieńcze J.W. Goethego, osnute na jego osobistych doświadczeniach, jest zapisem refleksji, doznań i wewnętrznych przeżyć bohatera, który w listach do przyjaciela zwierza mu się ze swego bólu istnienia i nieszczęśliwej miłości do pięknej Lotty.

Utwór wywarł wielkie wrażenie na współczesnych. Naśladowanie stroju i sposobu bycia bohatera, pielgrzymki do miejsc uwiecznionych w powieści, a nawet przypadki samobójstw to niektóre z objawów tzw. „gorączki werterowskiej”.

8 października lekturę tę – w ramach powtórki przed lekcją języka polskiego - czytali uczniowie II klasy TMRiA.


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Pliki cookies służą zbieraniu danych statystycznych o odwiedzanych podstronach.
PRZECZYTAJ O COOKIES Zgadzam się