• 09-10-2017

  Data opublikowania

 • Emilia Kejs

  Osoba udostępniająca

 •  

  E-mail udostępniającego

 • W czerwcu zakończył się I sezon Pomorskiej Ligii Historycznej, w którym uczniowie ZS nr 2 CKU w Pyrzycach uzyskali II miejsce. W nagrodę wraz z dwoma innymi drużynami z Kołobrzegu i Kalisza Pomorskiego drużyna "Centrum" w dniach 29.09-01.10.2017 r. odkrywała historię Pomorza.

  Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się w okolicach Dolnej Odry, a trasa przebiegała przez Chojnę, Cedynię, Siekierki, Moryń, Rurkę i Swobnicę. W tym rejonie poznawaliśmy historię od zagadkowego miejsca bitwy z roku 972 między księciem Mieszkiem I a margrabią Hodonem, aż do wspomnień o wydarzeniach z okresu II wojny światowej: forsowaniu Odry przez żołnierzy polskich po cmentarz wojskowy w Siekierkach. W godzinach popołudniowych odbyliśmy spacer po Moryniu, który posiada wiele pięknych miejsc o walorach turystycznych. Wrażenie robią mury ciągnące się na długości 2 km i okalające centrum miasta. Na zakończenie dnia obejrzeliśmy ruiny zamku Joanitów w Swobnicy, który wzbudził nasz podziw, ale jednocześnie stał się podstawą do rozmyślań nad jego bytem w przyszłości. Dzień zakończył się noclegiem w pięknym pałacu w Kulicach.

  W sobotę przygodę historyczną rozpoczęliśmy od Kamienia Pomorskiego, gdzie zwiedziliśmy piękną katedrę i wysłuchaliśmy niesamowitego koncertu organowego. Spacerek po mającym tysiącletnią tradycję mieście Wolinie uświadomił nam znaczenie tego największego miasta w Europie. Niebywałe wrażenie na uczestnikach zrobiła również wizyta w Forcie Gerharda oraz podziemnym mieście - obiekcie skrywającym niesamowitą historię zimnej wojny.

  Trzeciego dnia wycieczki przepłynęliśmy promem na niemiecką stronę Pomorza. Tutaj punktem docelowym był Greifswald - urocze miasto z bogatą tradycją historyczną, najstarszym na Pomorzu uniwersytetem z 1456 roku oraz niesamowitym muzeum Pomorza. Ekspozycja Pommersches Landesmuseum wzbudziła zachwyt uczestników gdyż przedstawia historię, kulturę i sztukę Pomorza w bardzo przystępny, zwizualizowany sposób co pozwala zrozumieć nawet najbardziej odległe czasy i procesy historyczne.

  Wycieczka po Pomorzu była dla nas niesamowitym doznaniem. Ciekawość historyczna była na każdym kroku zaspakajana przez doktora Pawła Migdalskiego oraz doktora Tomasza Ślepowrońskiego. Pozyskaliśmy mnóstwo wiedzy o bardzo ciekawych, a często nieznanych nam faktach historycznych. Nasza wyobraźnia historyczna została pobudzona na tyle, iż czujemy potrzebę stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi wobec otaczającej nas historii. Nie mamy również wątpliwości, że jesteśmy w pełni zmotywowani do udziału w II edycji Pomorskiej Ligii Historycznej.

  Opiekun: Emilia Kejs

   

  
  W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Pliki cookies służą zbieraniu danych statystycznych o odwiedzanych podstronach.
  PRZECZYTAJ O COOKIES Zgadzam się