• 18.12.2018 10:24

  Data opublikowania

 • Wojtek Grabowski

  Osoba publikująca

 • w.grabowski@zscku.pl

  E-mail osoby publikującej

 • Anna Bogusz

  Autor tekstu

 • „POLSCY NAUKOWCY U PROGU NIEPODLEGŁOŚCI”

  W dniach od 11.12 do 14.12.2018r. w naszej szkole została zorganizowana wystawa,  dzięki której uczniowie mieli możliwość poznania życia i działalności naukowej wielkiego polskiego uczonego - chemika Jana Czochralskiego (23.10.1885 r. - 22.04.1953 r.).  

  W ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości poznajemy sylwetki tych „wielkich” dzięki którym żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce i dzięki którym o Polsce mówi cały świat. Wystawa pod hasłem: „ Polscy naukowcy u progu niepodległości”, którą odwiedzili uczniowie uświadomiła, iż Jan Czochralski to uczony, którego technologia zmieniła świat. Bez jego wynalazku wytwarzania monokryształów, zwanego metodą Czochralskiego, nie byłoby smartfonów, laptopów i całej współczesnej elektroniki.

  Inny ważny wynalazek Czochralskiego to stop nazywany metalem B, dzięki któremu można było zwiększyć prędkość jazdy pociągiem i rozwijać kolejnictwo.

  Do dziś prof. Jan Czochralski jest najczęściej cytowanym polskim uczonym. Przypuszcza się, że gdyby żył dłużej doczekałby się rozkwitu elektroniki półprzewodnikowej, a Polska miałaby drugiego noblistę w naukach ścisłych.

  Mówi się o Janie Czochralskim „ Geniusz wyklęty”. Przez wiele lat pomijano jego nazwisko w wydawnictwach encyklopedycznych, zarzucano mu współpracę z okupantem w okresie II wojny światowej. Władze komunistyczne prześladowały go za współpracę z Armią Krajową. Dopiero w roku 2011 całkowicie zrehabilitowano prof. Jana Czochralskiego.

  Po tej ciekawej lekcji chemii uczniowie będą umieli odpowiedzieć na szereg pytań:
  Jakie tajemnice kryje biografia zmarłego w 1953 roku w zapomnieniu Jana Czochralskiego? Kim był uczony i wynalazca, bez którego nie byłoby dziś telewizorów, komputerów czy robotów z mikroprocesorami krzemowymi?
  Dlaczego, najczęściej wymienianemu w literaturze światowej polskiemu uczonemu, nie stawiano pomników, nie ma ulic jego imienia?

  Wystawę zorganizowała nauczycielka chemii Anna Bogusz dzięki współpracy z Haliną Szczepaniec - konsultantką ds. nauczania chemii ZCDN w Szczecinie i Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.

  
  W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Pliki cookies służą zbieraniu danych statystycznych o odwiedzanych podstronach.
  PRZECZYTAJ O COOKIES Zgadzam się