• 20-09-2019

  Data opublikowania

 • Osoba udostępniająca

 • E-mail udostępniającego

 • J. Pniewska

  Twórca tekstu

 • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POKOJU NA ŚWIECIE

   W ZSNR2 CKU W PYRZYCACH

  W piątek 20 września 2019 roku w Zespole Szkół Nr 2 CKU w Pyrzycach odbył się happening z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju na Świecie, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, przeprowadzony przy współpracy z klasami pierwszymi.

  Na długiej przerwie około 40 osób z plakatami wyszło na korytarze szkolne, by zwrócić uwagę uczniów, jak wiele konfliktów i wojen toczy sie obecnie na świecie. Każdy plakat to inny konflikt i przerażająca liczba ofiar...

  Wszyscy chętni mieli możliwość podpisania się na plakacie propagującym pokój na świecie.

  Członkowie Samorządu Uczniowskiego weszli również do klas na lekcji, by przekazać szczegółowe  informacje o toczących się obecnie  wojnach i konflikrtach zbrojnych, by podkreślić rolę pokoju i uczcić minutą ciszy wszystkie ofiary.

  Od czasów Zimnej Wojny dość powszechne jest przekonanie, że III Wojna Światowa będzie konfliktem nuklearnym, który zniszczy świat. W oczekiwaniu na tę apokalipsę wielu nie dostrzega wojen, które rozlewają się wokół, przynosząc gigantyczne cierpienia, kryzysy humanitarne, miliony ofiar i rzesze uchodźców.

  Na świecie ma miejsce 37 konfliktów zbrojnych: jeden w Ameryce Północnej , jeden w Ameryce Południowej, jeden w Europie. Reszta ma miejsce w Azji - aż 20, w tym wojna w Syrii, konflikt w Izraelu czy wojna z talibami w Afganistanie i Afryce – 14,  w tym przede wszystkim wojny domowe w Maroku, Libii czy Demokratycznej Republice Konga.

  W tym momencie najdłużej trwającym jest wciąż niezakończony konflikt między Indiami a Pakistanem o Kaszmir trwający już od 1947 roku.

  Oficjalnie mimo żadnych działań zbrojnych -  od 1953 roku  - trwa wojna między Koreą Północną a Koreą Południową.

  Do najkrwawszych trwających konfliktów należy natomiast wojna domowa w Somalii, w której od 1988 roku zginęło ponad 550 tys. Osób oraz wojna domowa w Syrii, w której w zaledwie w osiem lat od 2011 roku zginęło ponad 470 tys. osób.

  Najprawdopodobniej najkrwawszym trwającym konfliktem jest wojna domowa w Myanmarze (dawniej Birma), w której również mogło zginąć ponad pół miliona ludzi, brak jednak szczegółowych danych.

   

  Cieszmy się pokojem, świętujmy go i pielęgnujmy!

  Dbajmy o niego każdego dnia – poprzez życzliwość, przyjaźń, tolerancję i szacunek

  wobec innych ludzi!

   

  Samorząd Uczniowski

  
  W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Pliki cookies służą zbieraniu danych statystycznych o odwiedzanych podstronach.
  PRZECZYTAJ O COOKIES Zgadzam się