• 06-01-2020

  Data opublikowania

 • Osoba udostępniająca

 • E-mail udostępniającego

 • Twórca tekstu

 • Niesamowitą lekcję historii w Berlinie odbyli uczniowie dwóch klas pierwszych 4 i 5-letniego Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotechniki. Jej organizatorami byli: Muzeum Narodowe w Szczecinie Centrum Dialogu Przełomy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

  Nasza wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania budynku wzniesionego w 1962 roku  przy dworcu Berlin-Fridrichstraβe zwanego potocznie „Pałacem Łez”, który do 1990 był halą odpraw obywateli opuszczających NRD w kierunku Berlina Zachodniego. Miejsce to jak żadne inne dokumentuje podział Niemiec i związane z tym losy ludzkie, a przede wszystkim rozstania z przyjaciółmi i rodziną. Następnie po zwiedzeniu Pałacu Łez i wysłuchaniu wykładu dra Tomasza Ślepowrońskiego odbyliśmy spacer historyczny od Platz der Republik przy budynku Bundestagu przez Pariser Platz koło Bramy Brandenburskiej ze wspomnieniem wydarzeń z 1953 roku i Pomnik Pomordowanych Żydów ze słynnym labiryntem. Wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem Checkpoint Charlie – najsłynniejszego przejścia pomiędzy Berlinem Wschodnim a Zachodnim oraz obejrzeniem  resztek Muru Berlińskiego przy Niederkirchnerstraβe 1.

  Wycieczka mimo niesamowitego zimna była podgrzewana przez niesamowicie ciekawe opowieści naszego przewodnika dra T. Ślepowrońskiego. Była to dla nas bardzo cenna lekcja historii, która uświadomiła nam wiele istotnych faktów z okresu powojennego. Przenieśliśmy się na chwilę w przeszłość i dzisiaj bez przeszkód jesteśmy w stanie potwierdzić, że Berlin to niesamowita europejska stolica z wyraźnym obliczem dwóch totalitaryzmów.

  Szczególne podziękowania składamy Pani Edycie Szumockiej za możliwość udziału w wycieczce oraz doktorowi T. Ślepowrońskiemu za ciekawy i bardzo szczegółowy przekaz historyczny.

  
  W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Pliki cookies służą zbieraniu danych statystycznych o odwiedzanych podstronach.
  PRZECZYTAJ O COOKIES Zgadzam się