• 05-03-2019

  Data opublikowania

 • Osoba udostępniająca

 • E-mail udostępniającego

 • Twórca tekstu

 • 21 lutego z okazji Miedzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w bibliotece ZS Nr 2 CKU w Pyrzycach odbyły się turnieje gry w Scrabble. Grali uczniowie klas II TE, III TE i III TżiUG.

  Była to również praca ze Słownikiem języka polskiego. 

  Celem wydarzenia było uczczenie tego dnia, zwrócenie uwagi na wartość i różnorodność języka, ciekawy sposób spędzenia czasu wolnego w czytelni, wzbogacenie słownictwa i wspólna zabawa.

  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

  Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. 

  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. 

  
  W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Pliki cookies służą zbieraniu danych statystycznych o odwiedzanych podstronach.
  PRZECZYTAJ O COOKIES Zgadzam się