• 09-11-2018

  Data opublikowania

 • Estera Witkowska

  Osoba udostępniająca

 • E-mail udostępniającego

 • Twórca tekstu

 • U r o c z y s t y   a p e l   z  o k a z j i   1 0 0  r o c z n i c y   o d z y s k a n i a   p r z e z  P o l s k ę  n i e p o d l e g ł o ś c i   w  ZS  N r  2  C K U  w  P y r z y c a c h

  9 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Nr 2 CKU w Pyrzycach odbyła się uroczystość uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystym apelu wzięła udział cała społeczność szkolna, która po wprowadzeniu sztandaru szkoły i ogromnej flagi, odśpiewała cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, przyłączając się w ten sposób do ogólnokrajowej akcji śpiewania hymnu o godz, 11.11.

  W przygotowanym przez Samorząd Uczniowski montażu słowno – muzycznym zawarta była krótka lekcja historii drogi ku wolności, hołd oddany wielkim Polakom, ojcom niepodległości, wspomnienie największych zrywów narodowowyzwoleńczych, aż do czasów współczesnych.

  Wspomnienia złożone z kart historii, Słowa wstępnego odczytanego z "Księgi 10 – lecia niepodległej Polski 1989 - 1999", poezji Norwida, Staffa, Słońskiego, muzyki Chopina, piosenek legionowych, "Roty" i znanej wszystkim starszym Polakom melodii z "Polskich dróg" oraz "Murów" - hymnu Solidarności, odezwy Marszałka Józefa Piłsudskiego i słów Jana Pawła II oraz życzenia od najmłodszego pokolenia - złożyły się na hołd oddany Polsce.

  Na apelu podsumowaliśmy również wszystkie szkolne działania związane z rocznicą.

  A było ich wiele:

  • wystawa prac plastycznych

  • przedstwienie pt. "Słowa w niewoli i słowa po odzyskaniu niepodległości"

  • test niepodległościowy "Polska NAJ"

  • test historyczny "Moja Niepodległa"

  • Gra Niepodległościowa "Droga do wolności"

  • debaty finalna: "Czy Tadeusz Kościuszko zasługuje na miano bohatera narodowego i patrona naszej szkoły"

  • przegląd  pieśni patriotycznych

  • quizy, kalambury i testy pod hasłem "Kocham Cię Polsko!" w bibliotece

  • Szkolny Festiwal Czytania pod hasłem "100 książek na stulecie Niepodległej Polski".

  Po apelu wszyscy udaliśmy się na plac apelowy, gdzie utworzyliśmy żywą flagę, którą uwieczniliśmy na zdjęciu – na pamiątkę 100 rocznicy.

  Polsko!

  Przez sto dwadzieścia trzy czarne lata zniewolona!

  Od dokładnie stu lat wreszcie wolna!

  Zdążyłaś już odetchnąć pełną piersią, zadomowić się w naszych sercach, urządzić po swojemu, wygodnie i bezpiecznie...

  Ale Twoja i nasza wolność nie jest dana raz na zawsze...

  I to jest to, co musimy naprawdę zrozumieć!

   

  Droga nasza Polsko!

  Życzymy  Ci czystego powietrza, miłości, mądrości, wytrwałości, niezależności, bezpieczeństwa, pokoju, dostatku, tolerancji i otwartości na ludzi!

  Pozostań wolna i piękna!

  Trwaj w nieskończoność w wolności!

  Joanna Pniewska

  
  W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Pliki cookies służą zbieraniu danych statystycznych o odwiedzanych podstronach.
  PRZECZYTAJ O COOKIES Zgadzam się